Facebook’u Kim Kurdu? Ne Zaman Kuruldu?

Facebook’u Kim Kurdu? Ne Zaman Kuruldu?

Facebook kullanıcılarının birçoğu, birçok farklı özelliğe sahip olan ve dünyanın en büyük sosyal ağları arasında görülen Facebook hakkında, bir takım şeyleri merak etmektedirler. Facebook’a yönelik en fazla gelen merak sorularından birisi Facebook’u kim kurdu?Sorusu ve Facebook ne zaman kuruldu? Sorusudur. Bunun dışında Facebook’un geliri ne kadar? Gibi sorularda, yine fazlaca sorulan sorular arasında yer almaktadır. Bizde meraklısına bu soruların cevabını verebilmek adına, detaylı bir araştırmanın içerisine girdik. İşte Facebook’u kim kurdu? Ve Facebook ne zaman kuruldu? Sorularının cevabı…

Facebook’u Kim Kurdu?

Öncelikli olarak Facebook’u kim kurdu? Sorusunun cevabından başlayarak, konuya giriş yapalım. Dünyanın en büyük sosyal ağlarından olan Facebook, Amerikalı Yahudi asıllı bir ailenin erkek çocuğu olan Mark Zuckerberg tarafından kurulmuştur.

Ancak Facebook yalnızca Mark Zuckerberg’in kendi çabasıyla değil, aynı zamanda ekip arkadaşlarının da ortak fikriyle ortaya çıkmış ve kurulmuştur. Zuckerberg’in ön planda olmasının nedeni şirketin büyük hissesinin sahibi olması ve kuruluş aşamasında, çalışmaların üzerine daha yoğun bir şekilde gitmesinden kaynaklanmaktadır.

Facebook Ne Zaman Kuruldu?

Facebook’u kim kurdu? Sorusunun cevabının ardından, Facebook ne zaman kuruldu?Sorusuna cevap vererek, aynı zamanda nasıl kurulduğu hakkında da biraz detay verelim.

Facebook 4 Şubat 2004 tarihinde kurulmuştur. Mark Zuckerberg Facebook’u kurmadan bir süre öncesinde, okumuş olduğu Harvard Üniversitesindeki en yakışıklı erkeklerin ve en güzel kızlarının oylamaya sunulduğu bir nevi yarışma tarzı bir site olan, Facemash sitesini kurmuştur. Bu sitenin amacı, oylamaya katılmak isteyen öğrencilerin resimlerini sitede yayınlayarak diğer öğrencilerin oylamasına sunmak ve üniversitenin en yakışıklı ve en güzel öğrencilerini seçmekti.

Facemash sitesinin Harvard Üniversitesi genelinde büyük ilgi görmesi, Mark Zuckerberg’i farklı site kurma arayışlarına yönlendirdi. Buradan esinlenen Zuckerberg, Facebook’u kurmak için kolları sıvadı.

İlk Aşamada Sadece Harvard Öğrencileri İçindi

Facebook ilk kurulduğunda, sadece Harvard öğrencilerine verilen özel e-maillerle kayıt yapılabilen bir siteydi. Sonrasında kendi kabına sığmayan Facebook, oldukça popüler oldu ve Boston şehri civarında yer alan tüm üniversite öğrencilerinin üye olmasına imkan tanındı.

11 Eylül 2006 tarihindeyse, tüm kullanıcıların üye olmasına müsaade edildi. Asıl amacı gerçek hayatta birbirlerini tanıyan insanların, birbirleriyle sosyal ağ üzerinden etkileşim kurmasını sağlamaktır.

2007 yılında yani daha kurulduktan 3 yıl sonra, dünyanın en fazla ziyaret edilen 7. Web sitesi konumuna ulaşarak, büyük bir başarı elde etti. Dünyaca ünlü birçok siyasetçi, işadamı, sinema ve film oyuncusu, Facebook’ta profil oluşturmaya başladı.

Mark Zuckerberg Facebook Fikrini Çaldı mı?

Facebook geçen süreç içerisinde dünyanın en fazla ziyaret edilen ilk 10 sitesi arasına girerek, Mark Zuckerberg’i dünyanın en genç milyarderi yaptı. Ancak Facebook ile ilgili Zuckerberg’e 2004 yılında, bir dava açılmıştı.

Mark ile aynı üniversite okuyan ikiz kardeşler, Mark’ın kendi fikirlerini çaldığını ve Facebook’un aslında kendi fikirleri olduğunu savunarak dava açtılar. Uzun yıllar süren dava, Zuckerberg’in kazanmasıyla son buldu.

Facebook Mark Zuckerberg’in, yaklaşık olarak 25 milyar dolar bir servetinde sahibi olmasını sağladı. 2010 yılında TİME dergisine kapak olan Mark, dünya genelinde en tanınmış simalar arasında yer almayı başarmıştır.

Facebook Ne Kadar Kazanıyor?

Yıllık hesaplardan ziyade, Facebook’un kurucu sahibi olan Mark Zuckerberg’in günlük kazancı, dudak uçuklatacak cinsten…

2017 yılında yapılan bir açıklama, internet dünyasından nasıl gelir elde edildiğini de gözler önüne serdi. Facebook’un günlük gelirini ortalama 4.4 milyon dolar olarak açıklayan Facebook ekibi, Facebook’un yeni yatırımlarla yoluna devam edeceğini açıkladı.

Son olarak Facebook Whatsapp ve İnstagramı satın alarak, büyük yatırımlar yaptı.

Facebook’u kim kurdu? Ve Facebook ne zaman kuruldu? Sorularının yanı sıra, Facebook’un geliri hakkında da bilgiler verdik. Konuyla ilgili düşüncelerinizi yorumlar kısmından yazarak, diğer kullanıcılarımızla paylaşabilirsiniz.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)