Twitter Hakkında Genel Bilgiler

Twitter Hakkında Genel Bilgiler

İnternet pazarına açıldığı günden beri önemli bir kullanıcı kitlesine sahip olan ve dünyanın en ünlü isimleri tarafından da kullanılan Twitter, gelinen süreç içerisinde kendisini yenileyerek yayın hayatına devam ediyor. Bu yazımızda Twitter hakkında genel bilgilersunarak, Twitter meraklılıklarının meraklarını gideren bilgileri sizlere aktaracağız.

Twitter Kim Tarafından Kuruldu?

Twitter hakkında genel bilgiler başlıklı yazımıza, Twitter kim tarafından kuruldu?Sorusuna cevap vererek başlayalım.

Dünyanın en büyük sosyal haber ağları arasında yer alan Twitter, Amerikalı bir yazılım mühendisi olan Jack Dorsey tarafından kurulmuştur. Jack Dorsey’in arkadaşlarının o an ne yaptıklarıyla ilgili bir merakından dolayı ortaya çıkan fikir, hemen sonrasında kodlara dökülerek Twitter ortaya çıkmıştır.

Her ne kadar haber sosyal ağı desek de, Twitter kendini anlık ve eş zamanlı olarak sunulan kısa mesaj servisi şeklinde tanımlamaktadır.

Gönderilere Karakter Sınırlaması

İlk kurulduğunda anlık atılabilecek mesajlardaki karakter sayısı 140 olarak sınırlandırılırken, daha sonrasında 280 karakter sınırlaması getirildi. Yani Twitter üzerinden gönderebileceğiniz mesajlar boşluklar dahil, 280 karakterden fazla olamaz. Diğer sosyal medya platformlarına göre Twitter’ı farklı kılan bu özellik, kullanıcıların kendilerini ifade etmelerinde zorluk yaşasalar da sosyal ağı daha eğlenceli hale getiriyor. Bu sınırlama sayesinde kişi, kendisini daha az kelimelerle ifade etmeye çalışıyor.

Twitter Kullanımında 16. Sıradayız

Twitter’a en fazla giriş yapılan ülkelerin başında %39.3 oranıyla Amerika gelirken, %7.9 ile Hindistan ikinci sırada yer alıyor. Türkiye ise 2009 verilerine göre, listenin 16. Sırasında yer alıyor. Tabii ki burada nüfus yoğunluğunun da dikkate alınması gerekiyor.

Twitter Kullanıcı Sayısı Ne Kadar?

Sosyal ağın resmi internet sitesinde, Twitter kullanıcı sayısıyla ilgili herhangi bir bilgi yer almamaktadır. Alexa ve farklı veri ölçme sitelerine göre, Twitter’ın kullanıcı sayısı 150 milyonu aşmış durumda.

Twitter Reklam Gelirini Önemsemiyor

Her ne kadar tüm sosyal ağlar kar amacı gütse de, Twitter reklam gelirlerini diğer sosyal ağlar kadar fazla önemsemiyor. Bu Twitter’ın hiçbir gelir elde etmek istemediği anlamı taşımıyor. Yayın politikası gereği, diğer sosyal ağlar gibi daha sık reklam çıkarıp kullanıcıları sıkmak istemeyen Twitter yönetimi, daha az reklam çıkararak bu reklamların geliriyle yetinmeye çalışıyor.

Tabii belirli bir kullanıcı kitlesine ulaşana kadar bir pazarlama stratejisi de olabilecek bu durum için Twitter’ın tutumunu, daha ilerleyen yıllarda net bir şekilde göreceğiz..

Ünlülerin En Çok Kullandıkları Sosyal Ağ

Diğer sosyal medya platformlarına göre çok genç olmasına rağmen, Twitter özellikle siyasetçiler ve devlet başkanları olmak üzere, ünlü isimler tarafından Facebook ve Instagram gibi sosyal ağlara göre daha fazla kullanılıyor. Bunun sebebi net olarak bilinmese de, sosyal ağın daha sade ve ciddi bir görüntüye sahip olmasından kaynaklandığı düşünülüyor.

Bu İçeriğe Tepki Ver (en fazla 3 tepki)